Co je Šifrovač
Šifrovač je aplikace, díky které můžete textové zprávy předávat bezpečněji. Uživatelé si mohou pomocí této aplikace a číselného kódu (ČK), předávat textové zprávy v šifrované podobě. Šifrovaný text je možné posílat například emailem, messengerem nebo smskou.
Návod:
- Zvolte si šestimístný číselný kód (ČK).
- Do pole Běžný text napište zprávu, kterou chcete zašifrovat.
- Zmáčkněte tlačítko Šifrovat.
- V druhém okénku se zobrazí šifrovaný text, který pošlete osobě, pro kterou je zpráva určena (například emailem).
- Příjemce zprávy po zadání stejného číselného kódu zmáčkne tlačítko Přehodit, následně vloží šifrovaný text do pole Šifrovaný text.
- Příjemce zprávy zmáčkne tlačítko Dešifrovat a zobrazí se dešifrovaná zpráva od odesílatele.
Číselný kód (ČK)
Číselný kód (ve zkratce ČK) je kombinací šesti čísel. Díky těmto číslům je možné textovou zprávu zašifrovat a pouze s použitím těchto šesti unikátních čísel zprávu opět rozšifrovat.
Zakázané číselné kódy
Některé kombinace číselného kódu (ČK) jsou zakázané kvůli bezpečnosti šifrovaného textu. Obvykle jsou to čísla v kombinaci stejná za sebou (například: 888, 111, 000) nebo čísla, která jsou v číselné posloupnosti (například 123, 789, 210, 543). Dále číselné kombinace, které se opakují (například: 859 859, 763 763).
Otázky a odpovědi
Text mi nejde zašifrovat
Pokud nejde text zašifrovat, zpravidla se objeví okénko: Text nelze šifrovat. V tomto okénku je výpis nepovolených znaků, které je nutné odstranit. Tyto znaky z textu odstraňte. Po odstranění nepovolených znaků je možné text zašifrovat.
Šifrovaný text mi nejde rozšifrovat, proč?
- K rozšifrování textu používáte jiný ČK, než který byl použit k zašifrování textu.
- Místo tlačítka Dešifrovat se mačká tlačítko Šifrovat, použijte tlačítko Přehodit, pro výměnu šifrování za dešifrování.
- Do šifrovaného textu byl přidán znak, který tam nepatří (za přidaný znak, se považuje i mezera (klávesa Mezerník)) anebo zalomení řádku (pomocí klávesy Enter). Šifrovaný text začíná a končí znakem # (mřížka).
- Ze šifrovaného textu byl odebrán znak. Šifrovaný text začíná a končí znakem # (mřížka). Pokud odeberete znak ze šifrovaného textu, šifra se rozbije.
- Text byl šifrován vícenásobně a vícenásobné rozšifrování nebylo provedeno.
Přišel mi šifrovaný text a nemohu ho celý označit
Šifrovaný text se nezalamuje, a proto může končit někde ztraceně, mimo viditelnost okna některých aplikací. Označte šifrovaný text od jeho začátku, až po začátek dalšího řádku pod šifrovaným textem. Takto označený šifrovaný text zkopírujte a vložte do Šifrovače.
Přidání mezery anebo zalomení, před začátek a za koncem šifrovaného textu, ničemu nevadí. Šifrovač, sám prázdné znaky (mezery a zalomení řádku), před a za šifrovaným textem, automaticky odstraní. Je však nutné dávat si pozor, aby nebyl zkopírován mimo šifrovaný text, i další text, který k šifrovanému textu nepatří. Pokud se tak stane, text, který k šifrovanému textu nepatří, odstraňte.
Jak předat příjemci ČK?
Ideální je, předat příjemci ČK na kousku papíru. Pokud je příjemce šifrované zprávy nedosažitelný, předejte ČK takto:
- Pokud budou šifrované zprávy zasílány messengerem, zašlete mu ČK emailem anebo smskou
- Pokud budou šifrované zprávy zasílány emailem, zašlete mu ČK messengerem anebo smskou
- Pokud budou šifrované zprávy zasílány smskou, zašlete mu ČK emailem anebo messengerem
Je možné zašifrovaný text rozšifrovat i bez ČK?
Bohužel ano, toto je možné. Profesionální programátor s vynaložením velkého úsilý, by mohl zvládnout šifrovaný text prolomit. Více není možné sdělit, aby nebylo prozrazeno více než je nutné.
Je možné šifrovat bezpečněji?
Ano, je možné použít vícenásobné šifrování: dvojité, trojité atd.
Dvojité šifrování, návod pro pokročilé:
- Běžný text zašifrujete poprvé.
- Zašifrovaný text zkopírujete a vložíte jako Běžný text.
- Takto vložený zašifrovaný text do pole Běžný text, opět zašifrujete. Tím je provedeno dvojité šifrování.
- Příjemce takto zašifrované zprávy, musí vědět, že se jedná o dvojité šifrování a musí provést opačným postupem dvojité rozšifrování.